Punkty informacyjne

Z okazji jubileuszu PIFE pracownicy wzięli udział w rajdzie rowerowym szlakiem Green Velo
Dziesięć lat informowania o funduszach
W tym roku sieć Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich obchodzi okrągły jubileusz swojej działalności
Dokładnie 10 grudnia 2008 roku została podpisana umowa pomiędzy Samorządem Województwa Podlaskiego a ówczesnym Ministerstwem Rozwoju, na podstawie której został uruchomiony projekt polegający na utworzeniu w województwie podlaskim Sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich (PIFE).
Punkty działają w trzech miastach. W Białymstoku znajduje się Główny Punkt Informacyjny, a w Łomży i Suwałkach – punkty lokalne.
Jedyna sieć w Europie
Lokalizacja punktów informacyjnych nie jest przypadkowa. Każdy mieszkaniec naszego regionu powinien mieć dostęp do informacji o tym, jak można pozyskać fundusze europejskie na realizację różnych przedsięwzięć oraz, jak je prawidłowo rozliczyć. – Sieć Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich to jedyna taka sieć w Europie – podkreśla Monika Pańkowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, koordynator PIFE. – Wszystkie województwa posiadają takie punkty na swoim terenie. Punkty działają w oparciu o takie same standardy, określone przez ministerstwo. Dbamy o najwyższą jakość naszych usług, dlatego pracownicy sieci regularnie przechodzą testy wiedzy, a ich kompetencje często są weryfikowane w praktyce, nie tylko przez mieszkańców regionu, którzy korzystają z ich usług, ale też tzw. tajemniczych klientów, oceniających nasze kompetencje w ramach badań prowadzonych przez ministerstwo – kontynuuje Monika Pańkowska.
Co oferują punkty?
Od 10 lat w ramach sieci PIFE specjaliści ds. funduszy europejskich świadczą bezpłatne usługi, z których może skorzystać każdy, kto ma pomysł na projekt. Pracownicy punktów m.in. pomagają określić, czy projekt ma szansę otrzymać dotację, pomagają znaleźć odpowiednie źródło finansowania, zarówno w ramach programu regionalnego, jak i programów krajowych. Przybliżają kryteria i procedury przyznawania dotacji, krok po kroku wyjaśniają proces ubiegania się o fundusze. A kiedy projekt jest już realizowany – pomagają odnaleźć się w gąszczu dokumentów, procedur i terminów. Warto przypomnieć, że punkty informacyjne są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
O funduszach mobilnie
Ale to nie wszystko. Specjaliści ds. funduszy europejskich organizują i prowadzą spotkania informacyjne i szkolenia, udzielają też informacji w terenie – w ramach tzw. mobilnych punktów informacji, które są organizowane w miejscowościach, w których nie ma punktu stacjonarnego. Mogą też przyjechać do osób, które mają ciekawy pomysł, a z różnych przyczyn nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu.